SZTUKAARCHITEKTURA W średniowieczu rozwinęły się dwa style architektoniczne: romański i gotycki. Sztuka romańska powstała na zachodzie Europy w końcu X w. w krajach okupowanych kiedyś przez Rzym – stąd nazwa. Najwspanialsze zabytki tego stylu znajdują się we Francji. Styl ten przejawiał się w architekturze kościelnej i związanej z nią dekoracji rzeźbiarskiej, a także w dziedzinie architektury obronnej (warowne zamki). Główne jego cechy to:
![]() Najlepiej zachowana budowla romańska w Polsce to kolegiata w Tumie pod Łęczycą. To perła polskiej architektury romańskiej. Natomiast jedną z najsłynniejszych budowli w stylu romańskim na świecie jest krzywa wieża w Pizie. Nie wydaje się być typową budowlą romańską, posiada jednak wiele cech charakterystycznych dla tego stylu, m.in.: niewiele ozdób, małe okna.
Główne cechy gotyku to:
![]() W Polsce bardzo wiele przykładów budowli gotyckich można znaleźć w stolicy Dolnego Śląska – Wrocławiu. W żadnym innym mieście nie znajdziemy aż tylu wyraźnych przykładów tej architektury. Wystarczy spojrzeć choćby na Archikatedrę św. Jana Chrzciciela. W większości jest to budowla gotycka, która została dobudowana do istniejącego wcześniej prezbiterium romańskiego. Potem była wielokrotnie przebudowywana, posiada więc cechy innych stylów architektonicznych.
MALARSTWO I RZEŹBA Tematyka malarstwa była religijno-biblijna. Najczęściej przedstawiano mękę Chrystusa i Matkę Boską, stosowano złote tło, które miało podkreślać świętość postaci. Na obrazach postacie malowano w charakterystycznym układzie (np. jak na obrazie Hansa Memlinga pt. Sąd ostateczny): w centrum postać Chrystusa, po prawej stronie ludzie dobrzy, po lewej źli. Średniowieczni artyści nie znali perspektywy i nie zawsze zachowywali proporcje w pokazywaniu postaci. Typowym motywem średniowiecznym, również w rzeźbiarstwie, była pieta (czyli Matka Boska trzymająca na rękach umęczonego Chrystusa). Doskonale przedstawił ten motyw Michał Anioł, tworząc swą Pietę z jednego bloku białego marmuru. Artysta miał wówczas zaledwie 25 lat! Tę doskonałą rzeźbę można podziwiać w Bazylice św. Piotra w Rzymie.
W malarstwie i rzeźbie często przedstawiano też świętych z jakimiś atrybutami, np. Chrystusa w mandorli, czyli świetlistej, owalnej poświacie wokół całej postaci, oraz sceny sądu ostatecznego (wspomniany już obraz Memlinga). Trzeba wspomnieć, że dla prostego, niewykształconego człowieka tamtych czasów dekoracje rzeźbiarskie lub obrazy były swoistą biblia pauperum, czyli biblią ubogich. Pokazywały w sposób dosłowny różne sceny Pisma Świętego, realizując w ten sposób dydaktyczny cel sztuki sakralnej. ANONIMOWOŚĆ TWÓRCÓW Charakterystyczną cechą sztuki średniowiecza była anonimowość jej twórców – nie znamy budowniczych katedr czy autorów większości utworów literackich. Uważano bowiem, że dzieło powinno przede wszystkim rozpowszechniać zasady wiary i chwalić Boga. Przy takim założeniu osoba twórcy schodziła na dalszy plan. |