UKSZTAŁTOWANIE PIONOWE LITOSFERYna Świecie, w Europie, w Polsce Ukształtowanie poziome litosfery ___________ Ukształtowanie pionowe powierzchni Ziemi (litosfery) jest wynikiem złożonej przeszłości geologicznej. Procesy geologiczne, które ukształtowały Elementy pionowego ukształtowania lądu: Elementy pionowego ukształtowania dna oceanu:
Depresje – obszary leżące poniżej poziomu morza, ale nie zalane wodą; ich występowanie najczęściej związane jest z zapadliskami tektonicznymi lub osuszanymi terenami nadmorskimi; depresja zalana wodą nazywana jest kryptodepresją. Szelf – obszary lądowe zalane wodami mórz i oceanów, łagodnie zanurzające się do głębokości około 200 m. Stok kontynentalny – stromo nachylona powierzchnia (do 15°) łącząca szelf z dnem oceanów; miejscami stoki mogą być porozcinane głębokimi podmorskimi kanionami.
Głębie oceaniczne (baseny oceaniczne) – rozległe obszary dna oceanicznego rozpościerające się na głębokości od 4000 do 6000 m; zajmują ponad połowę powierzchni Ziemi (około 70% dna oceanicznego); współczesne badania wykazały, że powierzchnia dna oceanów – podobnie jak lądów – jest silnie urozmaicona. Grzbiety oceaniczne – wielkie podmorskie systemy wzniesień powstające w strefach ryftowych; w niektórych miejscach ich szczyty znajdują się ponad powierzchnią wody i są wtedy wyspami. Rowy oceaniczne – wąskie, bardzo długie i głębokie (przeważnie ponad 7000 m) rozcięcia w dnie oceanicznym, które tworzą się w strefach subdukcji. Krzywa hipsograficzna jest wykresem przedstawiającym udział w powierzchni Ziemi poszczególnych wysokości bezwzględnych. |