HANDEL ZAGRANICZNY na Świeciew , w __________ Współczesny handel zagraniczny podlega wielu regulacjom. Liczne dbają o interesy swoich państw członkowskich. Przykładami mogą tu być: - OPEC (Organizacja Państw Eksportujących Ropę Naftową) – dyktuje ceny ropy naftowej; - EU (Unia Europejska) – chroni własny rynek przed nadmiernym napływem towarów z zewnątrz poprzez stosowanie ceł, limitów, kontyngentów itp.; - FTAA (Strefa Wolnego Handlu Obu Ameryk – projekt) – ma ułatwić przepływ towarów w obrębie Ameryki Północnej i Południowej. Rolę globalnego "strażnika" spełnia, powołana w 1995 roku, Światowa Organizacja Handlu – WTO. Jej głównym zadaniem jest dążenie do liberalizacji światowego handlu oraz działanie na rzecz stworzenia równych warunków dla wszystkich uczestników rynku. Zdecydowana większość (około 90%) ogólnoświatowych obrotów handlowych przypada na 3 regiony: - Europę, - Amerykę Północną, - Azję Wschodnią. Są to główne obszary tzw. “bogatej północy”, gdzie prężnie funkcjonująca gospodarka jest bezpośrednio związana z ożywioną wymianą handlową – np. do produkcji potrzebne są surowce, które częstokroć się importuje, a wytworzone towary w dużej części przeznacza się na eksport. Globalnymi liderami w handlu są takie kraje jak: Stany Zjednoczone, Niemcy, Chiny, Japonia, Francja, Wielka Brytania – dane statystyczne dotyczące wielkości obrotów i udziału w rynku tych państw (i innych) znaleźć można w tabeli. 
Udział “biednego południa” w światowym handlu ogranicza się niemal wyłącznie do eksportu zasobów naturalnych. Słaby rozwój gospodarczy nie pozwala konkurować na międzynarodowych rynkach towarów przetworzonych, natomiast niewielkie możliwości finansowe znacznie ograniczają import. W Afryce, Ameryce Łacińskiej i na południu Azji jest wiele krajów, których gospodarka w dużym stopniu opiera się na eksporcie jednego, naturalnie występującego towaru, np.: - państwa bliskowschodnie oraz Nigeria, Gabon, Algieria, Libia, Wenezuela – ropa naftowa, - Chile, Zambia – rudy miedzi, - Gujana, Surinam, Gwinea – rudy aluminium, - Botswana, Demokratyczna Republika Konga – diamenty, - Kostaryka, Honduras – banany, - Wybrzeże Kości Słoniowej – kakao, - Bangladesz – juta. W strukturze towarowej handlu największą grupę stanowią towary przetworzone przemysłowo. Zaliczają się do nich różnorodne produkty z wielu branż, m. in. metalowej, maszynowej, motoryzacyjnej, elektrotechnicznej, komputerowej, telekomunikacyjnej, budowlanej, chemicznej, włókienniczej. Są one powszechnie użytkowane na całym świecie, toteż istnieje silna potrzeba ciągłego ich wytwarzania i wymieniania. Trzeba tu zwrócić uwagę na stale rosnący udział Chin (a także niektórych krajów “biednego południa”) w eksporcie tych towarów. Związane to jest z niemal masowym już przenoszeniem wszelakiej produkcji na obszary o taniej sile roboczej, a w szczególności do Azji Wschodniej. 
W handlu surowcami naturalnymi największe znaczenie ma ropa naftowa, a poza nią inne paliwa (gaz ziemny i węgiel kamienny) oraz rudy metali (szczególnie żelaza). Ropę naftową eksportują państwa bliskowskodnie oraz Rosja (głównie do Europy), Wenezuela, Meksyk, Nigeria (głównie do USA), Indonezja i Malezja (głównie do Japonii i Korei Południowej). W eksporcie gazu ziemnego dominującą rolę odgrywają Rosja i USA. Znaczne nadwyżki węgla kamiennego uzyskuje się w Chinach, Indiach, RPA, USA i Australii. Koszty wydobycia w tych krajach są na tyle niskie, że paliwo to opłaca się wysyłać nawet do odległej Europy (gdzie na rynku konkuruje ono m. in. z polskim węglem). Rudy żelaza eksportują Brazylia, RPA, Indie, Chiny, Australia, Kanada, a importuje cała Europa Zachodnia (oprócz Szwecji) oraz Japonia i Korea Południowa.
Warto przy okazji wspomnieć o powiązaniach handlowych między Japonią a Australią. Japonia to kraj praktycznie pozbawiony surowców mineralnych, toteż – mając silnie rozwinięty przemysł przetwórczy – musi je sprowadzać. Głównym dostawcą jest właśnie Australia, gdzie występują liczne bogactwa – węgiel kamienny i brunatny, uran, rudy żelaza, aluminium, miedzi, cyny, cynku i ołowiu, srebro, złoto i inne metale. Ponadto Australia wytwarza znaczne nadwyżki żywności i eksportuje je m. in. do Japonii, która jest największym na świecie importerem artykułów rolno-spożywczych (górzyste wyspy nie stwarzają dogodnych warunków do rozwoju , a 127-milionowa społeczność japońska ma znaczne potrzeby żywieniowe). Jednocześnie w kierunku przeciwnym – z Japonii do Australii – wysyłane są gotowe produkty przemysłu przetwórczego. powrót na początek strony |