|
|
 |
 Pokrycie terenu | Slowa kluczowe: | |

| Czym jest pokrycie terenu? Elementami pokrycia terenu są wszystkie obiekty trwale związane z powierzchnią Ziemi. Jak łatwo zauważyć jest ich bardzo dużo. Można jednak wyróżnić kilka najważniejszych grup tych obiektów: Rzeki – naturalnie płynące cieki wodne; rzeki główne uchodzą (wpływają) do morza (lub jeziora), natomiast dopływy uchodzą do rzek głównych lub innych dopływów. Polska ma stosunkowo gęstą sieć rzek; większość z nich płynie z kierunków południowych na północ (z gór i wyżyn do morza); najdłuższa nasza rzeka to Wisła (1048 km), druga co do długości jest Odra (854 km, z czego w Polsce 742 km, a reszta po stronie czeskiej); warto nadmienić, że Odra wraz Nysą Łużycką w dużej części stanowi naturalną granicę państwową między Polską a Niemcami; podobną rolę odgrywa Bug na naszych granicach z Białorusią i Ukrainą.
 (Zobacz też: długości rzek i powierzchnie jezior w Polsce) Jeziora – naturalne zbiorniki wodne; skupione są głównie na północy kraju w pasie pojezierzy; występują też w nadmorskim pasie nizin oraz w górach; 2 największe jeziora Polski to Śniardwy (113,8 km2) i Mamry (104,4 km2); najgłębszym akwenem jest Hańcza (108,5 m).
Lasy – obszary zadrzewione, zajmują około 29% powierzchni kraju. Największe ich skupiska znajdują się w Polsce północnej i zachodniej (pas pojezierzy), a także w górach. Zdecydowanie przeważają lasy iglaste i mieszane w których rosną przede wszystkim sosny, świerki, dęby, brzozy, a ponadto buki, graby, klony, olsze, lipy, kasztanowce, jodły, cisy, modrzewie.
 (Zobacz też: mapa roślinności w Polsce) Łąki - obszary trwale porośnięte trawą. Występują praktycznie w całym kraju, szczególnie dużo jest ich w dolinach rzek. Łąki leżące na obszarach górskich mają swoje lokalne nazwy, np. hale, połoniny.
Tereny podmokłe – bagna, mokradła, torfowiska i in., porośnięte są specyficzną roślinnością wilgociolubną (mchy, turzyce, trawy). Występują na terenach położonych niżej w stosunku do otoczenia (zbiera się tam woda). W Polsce największym kompleksem terenów podmokłych są tzw. Bagna Biebrzańskie, znajdujące się na północnym wschodzie, w pasie pojezierzy.
 Pola uprawne, plantacje, sady – zajmują prawie połowę powierzchni Polski. Są przykładem istotnego wpływu człowieka na otaczający nas krajobraz. Działalność rolnicza (różnorodne uprawy czy też hodowla zwierząt) potrafi znacząco zmienić wygląd powierzchni Ziemi.
 Tereny zabudowane – zaliczają się do nich obszary miast i wsi, a także tereny przemysłowe i komunikacyjne; są najbardziej jaskrawym przykładem ingerencji człowieka w krajobraz.


O ile kształt powierzchni Ziemi zmienia się stosunkowo rzadko i na ogół bardzo powoli, o tyle zmiany w pokryciu terenu zachodzą znacznie częściej i szybciej. Na przykład w ciągu 12 miesięcy mamy 4 pory roku, podczas których występują rozmaite stany pogody. W tym czasie krajobraz może się zmieniać bardzo znacznie, chociażby na skutek zalegania pokrywy śnieżnej w zimie – patrz zdjęcie obok. Pokrywająca teren roślinność przechodzi w ciągu roku kolejne etapy swojego istnienia (np. kiełkowanie, kwitnienie, obumieranie), co również ma wpływ m.in. na kolory otaczającego nas krajobrazu. Wreszcie działalność człowieka (która nie jest już tak ściśle związana z porami roku) – czyli np. budowanie nowych domów, fabryk, sklepów, dróg – w krótkim czasie może wprowadzić duże przeobrażenia w krajobrazie.
| |  |  | Czy wiesz, że? | - Jeziora mogą być też tworzone sztucznie, przez człowieka. Najczęściej powstają one po spiętrzeniu wód rzeki przy pomocy tamy (zapory).
W Polsce do takich jezior zaliczają się m.in. Solińskie, Włocławskie, Żywieckie, Goczałkowickie; patrz też tabela. - Sztuczne jeziora mogą być wykorzystywane do rozmaitych celów,
np. energetycznych (elektrownie wodne), retencyjnych, rekreacyjnych, przeciwpowodziowych. Sztucznie mogą być też tworzone obiekty przypominające wyglądem rzeki, choć wypełniająca je woda nie płynie. Są to kanały, które służą przede wszystkim do usprawnienia żeglugi śródlądowej. W Polsce największe znaczenie mają następujące kanały: Gliwicki, Bydgoski, Augustowski, Elbląski, Wieprz-Krzna.
|
| |
|