Poznajmy bliżej planety Wokół Słońca krąży 8 planet. W kolejności od gwiazdy są to:
Merkury – najmniejsza i najbliższa Słońcu planeta; brak atmosfery powoduje bardzo duże różnice temperatur pomiędzy dniem a nocą.
Wenus – tzw. bliźniacza planeta Ziemi; jej wnętrze przypomina budową nasz glob; na niebie jest najjaśniejszą z planet.
Ziemia – Niebieska Planeta; jedyne znane we Wszechświecie siedlisko życia organicznego; 70% powierzchni pokrywa woda.
Mars – Czerwona Planeta; posiada bardzo urozmaiconą powierzchnię ze śladami wygasłej działalności wulkanicznej; uważa się, że na Marsie istniała kiedyś woda i życie.
Jowisz – największa z planet; zbudowana głównie z wodoru (także ciekłego) i helu; bardzo szybki ruch wirowy generuje olbrzymie pole magnetyczne, które jest ponad 20 000 razy silniejsze od ziemskiego.
Saturn – podobny do Jowisza; osobliwością Saturna są jego pierścienie, na które składają się różnej wielkości kawałki lodu i skał, krążące po swoich orbitach wokół planety.
Uran – charakterystyczną cechą planety jest usytuowanie osi jej obrotu w płaszczyźnie orbity.
Neptun – najdalsza z planet; zwiększona ilość metanu w atmosferze nadaje Neptunowi charakterystyczne niebieskie zabarwienie.
Planety dzielą się na dwie grupy – wewnętrzne i zewnętrzne.
Do planet wewnętrznych zaliczają się 4 leżące najbliżej Słońca – Merkury, Wenus, Ziemia i Mars. Mają one stosunkowo małe rozmiary i posiadają twardą, skalną skorupę. Zobacz animację ilustrującą ruch tych planet wokół Słońca. Jowisz, Saturn, Uran i Neptun to planety zewnętrzne. Są one gazowymi olbrzymami składającymi się głównie z najlżejszych pierwiastków – wodoru i tlenu. Wszystkie planety, patrząc od strony bieguna północnego Ziemi, obiegają Słońce w stronę przeciwną do ruchu wskazówek zegara. Natomiast ich orbity leżą niemal w jednej płaszczyźnie. Zobacz dynamiczny model ruchu planet w 1/4 Układu Słonecznego |