Cała Europa leży na półkuli północnej, natomiast większa jej część na półkuli wschodniej. Oblewana jest wodami Oceanów: Atlantyckiego i Arktycznego. W bliskim sąsiedztwie znajdują się inne kontynenty: Azja na wschodzie, Afryka na południu i Ameryka Północna (wyspa Grenlandia) na północnym zachodzie.
Europa zalicza się do małych kontynentów – mniejszą powierzchnię ma tylko Australia i Oceania. Jeśli zaś chodzi o zaludnienie, to jest ono znaczne, zwłaszcza w zachodniej części kontynentu.
Europa jest częścią kontynentu zwanego Eurazją. Została oddzielona od Azji, ze względu na znaczną odmienność kulturową, społeczną i historyczną. Umowna granica między Europą a Azją przebiega górami i rzeką Ural, wybrzeżem Morza Kaspijskiego i dalej wzdłuż mniejszych rzek do Morza Czarnego.
Jak ukształtowana jest powierzchnia Europy?
Ukształtowanie powierzchni naszego kontynentu – zarówno poziome, jak i pionowe – jest bardzo zróżnicowane. Zachodnia część Europy wykazuje silne rozczłonkowanie lądu (liczne wyspy i półwyspy), a także znaczne pofałdowanie terenu (łańcuchy górskie). Część wschodnia to rozległy, zwarty i w miarę płaski obszar nizinny.
O ukształtowaniu poziomym decyduje przebieg linii brzegowej. W Europie jest on bardzo zawiły – znajduje się tu wiele wysp i półwyspów (po stronie lądu) oraz mórz, zatok i cieśnin (po stronie wody).
Największą wyspą jest Wielka Brytania, a oprócz niej wymienić trzeba Islandię, Irlandię, Sycylię oraz znajdujące się na dalekiej północy Nową Ziemię i Spitsbergen (poza mapą). Największe półwyspy to: Skandynawski, Iberyjski, Bałkański i Apeniński.
Po stronie wód wyróżnione zostały m.in. Morza: Śródziemne wraz z mniejszymi akwenami – Morzem Adriatyckim, Egejskim, Czarnym – oraz Bałtyckie, Północne, Norweskie, Barentsa. Znaczną powierzchnię zajmuje też Zatoka Biskajska.
Na urozmaicone ukształtowanie pionowe Europy składają się przede wszystkim liczne łańcuchy górskie. Najwyższe są Alpy ze szczytem Mont Blanc (4807 m n. p. m.). Wysokości powyżej 3000 m n. p. m. osiągają góry na Półwyspie Iberyjskim – Pireneje, Sierra Nevada – oraz wulkanEtna na Sycylii. Pozostałe duże systemy górskie – np. Karpaty, Apeniny, Góry Dynarskie czy Skandynawskie – nie przekraczają 3000 m. n. p. m.
Pomiędzy górami rozciągają się pofałdowane obszary wyżynne lub płaskie nizinne (np. Nizina Węgierska). W Europie Zachodniej nizin jest raczej mało – większy ich pas można wyróżnić jedynie wzdłuż wybrzeża Atlantyku, od Zatoki Biskajskiej do Morza Bałtyckiego.
Natomiast bardzo rozległą powierzchnię zajmuje Nizina Wschodnioeuropejska. Jest ona lekko pofałdowana i dodatkowo poprzecinana dolinami wielkich rzek: Wołgi (najdłuższa w Europie), Dniepru, Donu, Dwiny, Peczory.
Jakie jest pokrycie terenu w Europie?
Pokrycie terenu, czyli strefy krajobrazowe (patrz mapa), zależy przede wszystkim od klimatu, jaki na danym obszarze panuje – zobacz Mapę Stref Klimatycznych. Jednak w Europie wielką rolę w kształtowaniu krajobrazu odegrał człowiek, który osiedlił się tu ze względu na korzystne warunki naturalne.
Najmniejszy wpływ czynnika ludzkiego na przyrodę ma miejsce na dalekiej północy, gdzie panuje zimny klimat polarny. Większość wysp na Morzu Arktycznym pokryta jest lodem. Jedynie na wybrzeżach morskich spotkać można ubogą roślinność tundry.
Nieco bardziej na południe, w strefie klimatu umiarkowa-nego chłodnego rozciąga się szeroki pas tajgi, czyli lasu iglastego (na zdjęciu obok). Jego zachodnia część urozmaicona jest licznymi jeziorami (Pojezierze Fińskie), wśród których znajduje się Ładoga – naj-większe jezioro Europy. W tajdze człowiek zaznaczył już swoją obecność, głównie poprzez wyrąb lasu.
Na wielkiej powierzchni Europy – od Wysp Brytyjskich po Morze Kaspijskie – panuje klimat umiarkowany ciepły. Pierwotnie obszar ten w dużej części porośnięty był lasem liściastym i mieszanym. Jednak to właśnie w tej strefie człowiek osiedlał się najchętniej (ze względu na łagodny klimat), w związku z czym lasy zostały znacznie przetrzebione.
Na przestrzeni wieków gospodarowanie ludzi doprowadziło do powstania na tym terenie najpierw krajobrazów rolniczych-wiejskich, które następnie zostały uzupełnione kraj-obrazami miejskimi i przemysłowymi.
Dla rejonu Morza Kaspijskiego charakterystyczny jest suchy klimat kontynentalny, toteż występują tam trawiaste stepy lub nawet półpustynie.
Południowa część Europy znajduje się w zasięgu klimatu podzwrotnikowego wilgotnego, czyli śródziemnomorskiego. Charakterystyczną formacją roślinną dla tego obszaru jest makia, która także w znacznym stopniu została przetrzebiona przez człowieka. Ciepły klimat wykorzystywany jest tu do uprawy m.in. oliwek, winorośli, cytrusów, fig i innych owoców. W tutejszym krajobrazie zaznacza się też zagospodarowanie turystyczne wybrzeży Morza Śródziemnego (hotele, kempingi, kąpielska, porty i przystanie jachtowe – patrz zdjęcie powyżej).
W południowo-wschodniej części Niziny Wschodnioeuropejskiej, nad Morzem Kaspijskim znajduje się najniżej położona depresja w Europie (28 m p. p. m.). Ma ona największą na świecie powierzchnię wśród wszystkich terenów leżących poniżej poziomu morza.
Europa Zachodnia zalicza się do najgęściej zaludnionych obszarów świata. Spory jest w tym udział wielkich aglomeracji miejskich takich jak Paryż (9,6 mln mieszkańców), Londyn (8,3 mln mieszk.), konurbacja w Zagłębiu Ruhry (Niemcy – 6,5 mln mieszk.), Madryt (5,5 mln mieszk.), Barcelona (4,5 mln mieszk.). Jednak za największe miasto Europy uznaje się Moskwę, w której mieszka około 11 mln osób.